KAJ JE PANIČNI NAPAD

Panični napad je nenaden občutek močnega strahu, ki ga spremljajo zelo neprijetni občutki dušenja, težkega dihanja, tresenja, hitrega in močnega bitja srca, pogosta je tudi slabost, znojenje, mravljinci, navali vročine ali mraza in omotica ter hud strah pred smrtjo. Panični napadi se ponavadi pojavijo brez očitnega razloga, so pa v njihovem ozadju…

Panični napad je nenaden občutek močnega strahu, ki ga spremljajo zelo neprijetni občutki dušenja, težkega dihanja, tresenja, hitrega in močnega bitja srca, pogosta je tudi slabost, znojenje, mravljinci, navali vročine ali mraza in omotica ter hud strah pred smrtjo. Panični napadi se ponavadi pojavijo brez očitnega razloga, so pa v njihovem ozadju večkrat težke življenjske izkušnje, spremembe, negotovost v prihodnost… En napad traja nekaj minut, včasih lahko tudi uro ali več. Sam panični napad je popolnoma nenevaren, vendar pa se tisti, ki ga doživlja, počuti grozno in ima večkrat občutek, da bo umrl. Naslednje napade lahko sproži že samo strah pred ponovitvijo in znajdemo se v začaranem krogu. Simptome zmanjšajo pomirjevala, vendar pa to ni trajna rešitev. Pogosto tudi brez zdravil hitro minejo, če se tisti, ki jih doživlja, poskuša zavestno pomiriti in simptome sprejme kot odziv telesa na povečano količino adrenalina, ne pa kot nekaj nenormalnega in zaskrbljujočega. Na dolgi rok so koristni tudi antidepresivi, ki ne povzročajo odvisnosti (kot jo pomirjevala).

Najbolj učinkovita za preprečevanje napadov pa je psihoterapija, pri kateri se pacient nauči panične napade spoznati in sprejme, da so nenevarni, sooči pa se tudi s svojimi težavami, ki so do napadov privedle. Preberite si več o psihoterapiji: http://jazsemvredu.si/psihoterapija

V filmih velikokrat vidimo, da ob paničnem napadu kdo diha v papirnato vrečko. Čeprav je v filmih marsikatera napaka, je dihanje v vrečko lahko res koristno. Če pride ob paničnem napadu do hitrega dihanja, ta simptome še poslabša zaradi zmanjšane koncentracije ogljikovega dioksida v krvi. Dihanje v vrečko (papirnato!) pomaga nadzorovati in upočasniti dihanje, hkrati pa nekoliko zmanjša količino ogljikovega dioksida v zraku in posledično v krvi, kar lahko omili in skrajša panični napad.

Preberi več … http://perun.kwa.si/kar-tako/kaj-je-panicni-napad/

Članki iz iste kategorije: