Ayurveda na sploh velja za najstarejšo znanost, ki govori o življenju. Pozna povezanost in medsebojni vpliv uma, duha in telesa na naše zdravje pa tudi na počutje. Izhaja iz geografskega področja Indije, njena zelo globoka spoznanja o delovanju narave in ljudi pa so znana že po celem svetu.
Zavedati pa se morate, da ajurveda ne deluje samo kurativno, kot bi to morda sprva mislili. Deluje tudi preventivno, kar je lahko za marsikoga ključnega pomena. To pomeni, da nas omenjena znanost lahko usmerja k primernemu in individualnemu izboru načinov, s katerimi dobro poskrbimo za svoje lastno zdravje.
Prehranjevanje in ayurveda
Nekatere ayurveda prične bolj zanimati, ker spoznajo, da je znanost močno povezana tudi s tematiko prehranjevanja. Ajurveda razkriva, zakaj na primer nekaterim od nas bolj ustreza surova zelenjava kot kuhana. Nekomu denimo bolj koristijo pekoče začimbe, po drugi strani pa številnim škodijo. Zakaj je temu tako, nas lahko nauči omenjena znanost.
Ajurveda nas obenem uči, kako izjemno pomembno je, katero hrano je treba užiti skupaj v enem obroku oziroma s katerimi živili boste kombinirali določeno jed. Določene kombinacije namreč lahko zelo zmedejo vaš prebavni sistem. Slednji zato ne more dovolj učinkovito predelati snovi v nam hranljive.
Znanost o življenju nas uči, kako torej notranje ravnovesje najprej nastane v našem prebavnem sistemu – zaradi neprimerne prehrane ali njenih kombinacij. Od tod pa se omenjeni vplivi zlahka širijo v krvni obtok. Nazadnje prispejo še do organov in tkiv. Tu pa se seveda lahko izrazijo tudi v obliki bolezenskih stanj.