Najbolj pogoste vrste psihoterapije

psihoterapija

Mentalno zdravje je več kot pogosto spregledan del vsakega posameznika v današnji družbi. Dejstvo pa je, da predstavlja same temelje zdravja vsakega človeka, neglede na biološke ali družbene dejavnike. Vedi za zdravljenje mentalnih težav pravimo psihoterapija, ki deluje pretežno preko pogovora. Poznamo različne pristope k reševanju težav na posameznikovi in skupinski ravni. Kateri pa se bodo uporabili za odkrivanje vedenjskih vzorcev in glavnih razlogov za nastale težave, pa je odvisno od terapevta in človeka, ki potrebuje pomoč. Neglede na razlog, zakaj je potrebno zdravljenje, je potek pogovora vedno utemeljen na osnovah zaupanja in odkritosti.

partnerska psihoterapija vam  pomaga izboljšati odnos s partnerjem
Partnerska psihoterapija vam in vašemu partnerju lahko pomaga izboljšati odnos.

Kaj je psihoterapija?

Znanstveniki so šele v zadnjih nekaj desetletij pričeli bolje razumevati človeški um. Lahko bi rekli, da je izredno kompleksen stroj, ki ima več slojev. Kot posameznik se vsak človek drugače odzove na okolje v katerem živi, življenjske dogodke, družbo in podobno. Tako so življenjski izzivi popolnoma edinstveni za vsakega posameznika. Ker živimo v hitro spreminjajoči družbi, kjer je veliko pričakovanj in raznovrstnih izzivov, pa gre lahko veliko narobe. Ker se posameznik morda ne morem prilagoditi ali soočiti z določenimi situacijami, lahko mentalno zdravje prične trpeti. Pri tem je psihoterapija pogosto najboljši način, da se razrešijo različne težave, ki povzročajo depresijo, anksioznost ter podobno.

Psihoterapija nam lahko pomaga pri številnih težavah, ki nam uničujejo življenje: tesnobi, sovraštvu do sebe, sramu in zmedenosti… Kako deluje psihoterapija, katere vrste psihoterapije obstajajo in kako nam lahko pomagajo si oglejte v videu.

Moderni postopki psihoterapije se načeloma niso močno spremenili, saj je to v golem smislu samo pogovor s strokovnjakom, ki razume delovanje človeškega uma in ne obsoja trpeče osebe. S pogovorom se lahko razkrijejo podzavestni miselni vzorci, želje, pričakovanja in drugi elementi osebnosti posameznika. Tako lahko s terapevtom razvijeta postopke, ki omogočajo, da razreši težave, ki otežujejo osebno in poslovno življenje ter partnerska razmerja.

Članki iz iste kategorije: