Veste, kaj je bipolarna motnja?

bipolarna motnja

Bipolarna motnja je stanje, ki ga nekateri ne znajo prav dobro razložiti oziroma je njihova razlaga precej površna. Včasih v pogovoru za koga rečemo, da je bipolaren, ker nenehno spreminja svojo voljo, misli ter podobno. A slednje še zdaleč ne pomeni, da ima takšna oseba dejansko bipolarno motnjo.

V povezavi z bipolarno motnjo se lahko srečujemo s številnimi pojmi, ki so prav tako nekoliko težji za razumevanje. Med njimi je na primer tudi pojem hipomanija. Veste, kaj pomeni?

Kaj je hipomanija?

Da bi lahko sploh razumeli, kaj je hipomanija, je treba najprej razložiti vrste bipolarnih motenj razpoloženja. Glede na obdobja spremenjenega razpoloženja namreč ločimo več vrst bipolarne motnje razpoloženja.

hipomanija z ekstremnimi spremembami v razpoloženju
Hipomanija je stanje, v katerem imate obdobje nenormalno povišanih, ekstremnih sprememb v razpoloženju ali čustvih, ravni energije ali ravni aktivnosti. Hipomanija je manj ekstremna kot manija.

Obstaja bipolarna motnja tipa 1 oziroma manija ali mešana epizoda. V tem času se izmenjujejo obdobja manije in hude depresije. Lahko se torej razvije mešana slika. Prav tako obstaja bipolarna motnja tipa dva, kjer se izmenjujeta hipomanija in depresija. Znana je še ciklotimija, kjer gre za menjavo hipomanije in blage depresije.

Pogosta duševna motnja

Sicer pa je bipolarna motnja najpogosteje označena kot pogosta duševna motnja današnjega sveta. Za prvi tip tovrstne duševne motnje je na primer značilno, da je pogostejša pri moških, medtem ko sta drugi in tretji tip bolj značilna za ženske.

Za določene osebe je značilno, da utrpijo štiri ali pa še več epizod manije in depresije v enem samem letu. Takšna oblika bolezenskega stanja se imenuje bipolarna motnja s hitrim menjavanjem faz.

Depresija in manija

V času depresije osebe pričnejo opuščati dejavnosti, se osamijo, lahko je izraženo celo samomorilno vedenje. Dejstvo je, da to obdobje lahko zelo globoko poseže v življenje osebe z bipolarno motnjo. Traja namreč lahko več mesecev.

bipolarna motnja traja več časa
Bipolarna motnja povzroča ekstremna nihanja razpoloženja. Sem spadajo čustveni vzponi, znani tudi kot manija ali hipomanija, in padci, znani tudi kot depresija.

Manija pa po drugi strani lahko prinese zelo veliko energije. Človek se v tem obdobju lahko loteva ne vedno najpametnejših in premišljenih načrtov. Navadno sledi zelo pretirano zapravljanje, prav tako neprimerno vedenje, neprimerni poslovni načrti, celo nevarna in hitra vožnja, ne nazadnje prepirljivost.

Kaj se dogaja v obdobju hipomanije?

Hipomanija pa človeku omogoča izkušnjo energije, smelosti pa tudi učinkovitosti. Nekateri zelo obžalujejo za tem obdobjem, ker so se namreč tako zelo dobro počutili. Hipomanija torej ne povzroča težav. Prava težava se pojavi šele v obdobju depresije, ki se pojavi slej ko prej.

Pri čem in kdaj  vam lahko pomaga psihoterapija?

Psihoterapija je v zadnjih letih postala zelo priljubljena, saj se vse več ljudi naroča na storitve, ki so povezane z njo. Toda pri čem, kdaj in na kakšen način vam lahko pomaga?

Številne osebe se odločajo za psihoterapijo, ker se že zelo dolgo časa počutijo tesnobno, depresivno, jezno. Spet drugim psihoterapevt lahko dobro pomaga, ko se znajdejo v kakšni kronični bolezni, ki vpliva tako na njihovo čustveno stanje kot tudi na telesno počutje.

Psihoterapija uporablja vodenje in spodbudo
Psihoterapija uporablja vodenje in spodbudo, da pomaga bolnikom. Pomaga graditi samospoštovanje, zmanjša anksioznost, okrepi mehanizme obvladovanja stresa ter izboljša socialno in skupnostno delovanje.

Obstajajo tudi takšni ljudje, ki bi sicer psihoterapevta radi obiskali, a žal nimajo dovolj časa oziroma v bližini svojega doma ne najdejo primerne osebe. V tem primeru je koristna online psihoterapija. To je psihoterapija, ki torej poteka na daljavo oziroma preko spleta.

Povezava s psihoterapevtom preko spleta

Psihoterapevt je torej strokovnjak, ki vam lahko dobro pomaga, ko imate težave s svojimi čustvi. Seveda takšnega strokovnjaka ni tako preprosto najti, še posebej takšnega, ki ima veliko izkušenj in vam je tudi osebnostno všeč.

Če vas bo kdaj v prihodnosti zanimala psihoterapija in boste želeli poiskati dobrega psihoterapevta, lahko pričnete z iskanjem kar po spletu. Na pot vam bo prišla tudi online psihoterapija. Slednje torej pomeni psihoterapija na daljavo. S psihoterapevtom se torej lahko enkrat na teden srečate kar preko spleta.

Prednosti psihoterapije na daljavo

Čeprav večina še vedno meni, da je klasična oblika psihoterapije še vedno najbolj učinkovita, pa nekateri dobro vedo povedati, da je psihoterapevt lahko pri vas uspešen tudi na daljavo oziroma če se z njim srečujete preko spleta.

Ena od večjih prednosti pri srečavanju psihoterapevta na daljavo je zagotovo to, da se lahko z njim dogovorite tudi bolj pozno popoldne ali pa ob večernih urah, ko sicer ne bi radi zapuščali svojega doma. Lahko torej prihranite pri času, ki pa je dandanes zagotovo še kako zelo dragocen.

Online psihoterapija pomaga odstraniti ovire za ljudi. V tem videu govorimo o prednostih online psihoterapije.

Nekateri uporabniki spletne psihoterapije celo menijo, da so pri srečanju s psihoterapevtom precej bolj sproščeni, kar pomeni, da je terapija lahko učinkovitejša. Pomembno pa je seveda, da je izbrani psihoterapevt, ki deluje preko spleta, z vaše strani dovolj dobro preverjen.

Članki iz iste kategorije: