Denarno politiko posamezne države vodi centralna banka, v nekaterih državah pa ministrstvo za finance oz. državna zakladnica (treasury).Centralna banka je institucija, ki ne zasleduje profitnega motiva, temveč narodno gospodarske interese. Razlika med centralno banko in drugimi bankami je v tem, da centralna banka izdaja bankovce…
Denarno politiko posamezne države vodi centralna banka, v nekaterih državah pa ministrstvo za finance oz. državna zakladnica (treasury).Centralna banka je institucija, ki ne zasleduje profitnega motiva, temveč narodno gospodarske interese. Razlika med centralno banko in drugimi bankami je v tem, da centralna banka izdaja bankovce, čeprav tudi pri tem najdemo izjeme. Za centralno banko pravimo, da je banka bank in države. Njeni komitenti so lahko tudi druge pravne osebe, vendar kot denarna oblastna institucija ne sme dajati posojil podjetjem in posameznikom.
Namen delovanja centralne banke je doseganje končnega cilja, vendar se samega po sebi ne more uporabiti kot vodilo za vodenje denarne politike, saj so časovni odlogi med sprejetjem določenega ukrepa denarne politike in odzivom končnega cilja zelo dolgi. Poleg tega lahko centralna banka zagotovo vpliva le na instrumentalne spremenljivke. Zato tukaj igrajo pomembno vlogo indikatorji in bližnji cilji denarne politike, ker najhitreje zagotavljajo informacije o učinkovitosti delovanja denarne politike. Pri tem je dobro vedeti, da je končni cilj z instrumentalnimi spremenljivkami povezan na nepredvidljiv način in ta zveza (transmisijski mehanizem) je nepredvidljiva. Upoštevati je potrebno, da so bližnji cilji v vzročnem razmerju s končnimi cilji, saj predstavljajo nekakšen »taktičen« končni cilj, na katerega centralna banka vpliva kratkoročno; da so na razpolago statistični podatki o ciljnih spremenljivkah; da ima centralna banka pri politiki bližnjega cilja možnost vplivati na pričakovanja javnosti in na njeno zaupanje v napovedane cilje ter da je najprej potrebno določiti končni cilj, nato pa bližnjega, ki vodi k doseganju končnega cilja. Kombinacije se razlikujejo od države do države, odvisno od njene razvitosti, finančnih trgov, zgodovine in podobno. Nekatere države vodijo podobno, če ne enake denarne politike, kar omogoča medsebojno primerjavo učinkovitosti ukrepov denarne politike. Strategija denarne politike je na daljši rok veljaven dokument, s katerim centralna banka z uporabo svojih instrumentov sledi svojim bližnjim ciljem. Končni cilj je navadno določen z zakonom.
Preberi več … http://www.jobwiser.si/gospodarske-novice/brzdanje-inflacije